Wycieczka do Zamku Królewskiego

W piątkowe przedpołudnie 24 marca grupy 5 i 6-latków wybrały się na wycieczkę do warszawskiego Zamku Królewskiego. Uczestniczyły w zajęciach pt.: „Spotkanie z królem”. Jak wyglądał król? Gdzie mieszkał i co robił? Na te pytania dzieci szukały odpowiedzi, spacerując po wybranych salach zamkowych. W pięknej czerwono-złotej sali tronowej podziwialiśmy królewski tron ozdobiony srebrnymi orłami. Przedszkolaki mogły przećwiczyć także trudny sposób oddalania się gości sprzed tronu, który nie pozwalał odwrócić się tyłem do niego. Poddani zatem byli zobowiązani oddalać się, nie odwracając się od króla. Mieliśmy okazję gościć w gabinecie i sypialni króla Stanisława Augusta. Na próżno dzieci rozglądały się za królewskim komputerem, za to poznały sposób pisania listów gęsim piórem i atramentem oraz pieczętowania ich woskiem. Sypialnia królewska zaskoczyła nas niezwykle krótkim królewskim łożem. Ogromnie byliśmy zdziwieni dowiadując się, że władca sypiał w pozycji pół-siedzącej (!). Nie ominęliśmy królewskiej garderoby. To ważna komnata, gdyż król spędzał w niej sporo czasu na ubieraniu, czesaniu i pudrowaniu włosów, a trwało to ponad dwie godziny! Zwiedziliśmy także podziemia, które są najstarszymi częściami zamku. Tam zeszliśmy do piwnicy więziennej, w która stanowiła najniższą kondygnacje zamku. Żaden przedszkolak nie myślał nawet, by długo tam zabawić, dlatego szybko przeszliśmy do sali z królewskimi kosztownościami, zegarami, zastawą i sprzętem… długo by opowiadać, zobaczcie sami.

Relacja fotograficzna znajduje się  w galerii. Zapraszamy do obejrzenia!

Data dodania: 2023-03-24 08:41:38
Data edycji: 2023-03-27 08:42:53