Spotkanie z górnikiem

Dnia 12 grudnia 2022 roku w poniedziałkowy  poranek gościliśmy w naszym przedszkolu pana górnika, który jest inżynierem górnictwa.  To niezwykle ciekawe i miłe spotkanie przybliżyło przedszkolakom wiedzę na temat górnictwa i wydobywania bogactw naturalnych. Dzieci dowiedziały się, na czym polega ciężka i niebezpieczna praca górników wydobywających węgiel w Polsce. Ciekawe kolorowe plansze prezentowane przez naszego gościa pozwoliły dzieciom odkryć, że wydobycie złóż może odbywać się w bardzo różny sposób, np.  dzięki platformom wiertniczym przy wydobywaniu ropy naftowej. Nasz gość opowiedział o różnorodnym jej zastosowaniu. Dzieci poznały także różnicę w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego w Polsce oraz zdobyły informacje na temat kopalni soli w Bohni i Wieliczce.

Pan górnik zaprezentował dzieciom swój strój galowy. Czako – czapkę z pióropuszem miał możliwość przymierzyć każdy chętny zuch.  Przy okazji dowiedzieliśmy się o znaczeniu kolorów pióropuszy górniczych: biały - noszą inżynierowie, czarny – górnicy, czerwone – muzycy orkiestry górniczej, zaś zielone – najwyżsi rangą przełożeni górników. Ciekawostką okazał się fakt, ze każdy górniczy mundur galowy ma 29 guzików i jest to pamiątka ku czci patronki Świętej Barbary, która oddała swoje życie w obronie wiary chrześcijańskiej mając 29 lat. Dziękujemy za ciekawe spotkanie i fachowo przekazaną wiedzę. Serdecznie pozdrawiamy naszego gościa.

Relacja fotograficzna znajduje się  w galerii. Zapraszamy do obejrzenia!

Data dodania: 2022-12-12 17:22:29
Data edycji: 2022-12-18 17:22:52