Od parowozu do pendolino” - lekcja muzealna w Muzeum Kolejnictwa

Dnia 29 maja 2023 roku w majowy poniedziałek okazał się świetnym początkiem tygodnia. Nie lada atrakcją dla 4, 5 i 6-latków był wyjazd do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Nie tylko miłośnicy transportu mieli uśmiechnięte buzie, każdy znalazł coś dla siebie. Przedszkolaki sporo wiedzą na temat metra, pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej czy tramwajów, obserwują je na co dzień. Starszaki z pewnością potwierdzą, że do poruszania się po torach tych pojazdów niezbędny jest prąd. W przypadku kolejnictwa na przestrzeni XIX i XX wieku nie zawsze jednak tak było. O historii powstawania kolei  opowiedziała nam przemiła pani przewodnik. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze pojazdy poruszające się po szynach były ciągnięte przez  konie, a potężne lokomotywy parowe odstraszały swą wielkością i wyglądem obserwatorów i niektórzy z nich uważali, że te stalowe „potwory” w niczym nie ulepszą życia zwykłych śmiertelników. Okazało się jednak, że rozwój kolei wspaniale udoskonalił życie ludzi. Podczas spaceru po muzeum podziwialiśmy makiety dawnych dworców kolejowych, oglądaliśmy urządzenia niezbędne do funkcjonowania ruchu kolejowego jak semafor czy sygnalizacja świetlna. Niektóre dzieci wykazywały się dużą wiedzą w tym zakresie. Teraz każdy przedszkolak powinien już wiedzieć m.in., czym różnią się od siebie parowóz, lokomotywa spalinowa i lokomotywa elektryczna oraz skąd parowóz bierze wodę, a pendolino prąd. Mogliśmy podziwiać stare parowozy i wagony. Do niektórych mogliśmy nawet wejść! Na koniec zwiedzania dzieci czekała miła niespodzianka w postaci swobodnej zabawy kolejką, którą przedszkolaki mogły samodzielnie złożyć. Wszyscy do przedszkola wrócili pełni wrażeń, dobrych emocji, energii i radości.

Relacja fotograficzna  znajduje się  w galeriiZapraszamy do obejrzenia!

Data dodania: 2023-05-29 19:38:15
Data edycji: 2023-06-11 19:38:58