Trwa rekrutacja dzieci do przedszkola na rok 2024/2025! Więcej informacji w zakładce Rodzic >> Rekrutacja. Zapraszamy!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Tłuszcze w diecie dziecka

Tłuszcze w diecie dziecka

Tłuszcze są jednym z trzech makroskładników w pożywieniu obok węglowodanów i białek. Pełnią wiele ważnych funkcji w naszych organizmach. Dla przykładu budują błony we wszystkich komórkach. Każda jedna komórka - jej integralność, prawidłowa wymiana substancji pomiędzy wnętrzem komórki a środowiskiem  zewnętrznym zależna jest od jakości tłuszczy, które są wbudowywane w jej strukturę.

Dodatkowo spośród wszystkich układów organizmu to tkanka nerwowa w większości składa się z tłuszczów. 60% mózgu zbudowane jest właśnie z tego składnika! Tłuszcze są także wbudowane w osłonki mielinowe wokół włókien nerwowych. To one decydują o szybkości i jakości przenoszonych impulsów.

 

Tłuszcze to również źródło witamin A, D, E i K. Pamiętajmy, że Im bardziej odtłuszczone produkty (np. mleko), tym zawartość tych witamin jest mniejsza. Także przyswajalność tych witamin w przewodzie pokarmowym jest większa, jeśli spożywane są wraz z tłuszczem. Warto o tym pamiętać suplementując witaminę D, której zapotrzebowania nie jesteśmy w stanie zapewnić poprzez dietę.

 

Tłuszcze dzielimy na dwa rodzaje. Nasycone i nienasycone. Te pierwsze, choć okryte złą sławą, są naturalnym składnikiem pożywienia i nie należy się ich obawiać.

Wchodzą w skład błon komórkowych - zapewniają im sztywniejszą strukturę. Z kolei tłuszcze nienasycone pozwalają na rozluźnienie tych struktur i zwiększenie płynności i przepuszczalności. A zatem kluczowa jest równowaga pomiędzy tymi składnikami, aby błony te mogły pełnić jednocześnie funkcję ochronną, jak i transportową.

 

Wśród nienasyconych tłuszczów warto zwrócić szczególna uwagę na Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), których organizm nie potrafi syntetyzować samodzielnie (w przeciwieństwie do wszystkich innych kwasów tłuszczowych). Należą do nich tłuszcze omega-3 i omega-6.

 

Tłuszcze te, jak wspomniano wyżej budują błony komórkowe. W dużej ilości występują w tkance nerwowej - stanowią aż ⅕ wszystkich tłuszczów kory mózgowej. Szczególnie istotny jest tutaj kwas dokozaheksaenowy (DHA)  - jeden z tłuszczów omega-3 - którego niedobory u dzieci wiązane są m.in. ze zmniejszeniem ilorazu inteligencji, nadpobudliwością psychoruchową, ale także z pogorszeniem wzroku (jest istotnym składnikiem błon komórkowych pręcików i czopków w siatkówce oka) oraz z występowaniem atopowych zmian skórnych.

 

Z kolei kwas EPA - także tłuszcz typu omega-3 - wykazuje pozytywny wpływ na regulację układu sercowo-naczyniowego, ma także działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz antynowotworowe.

Z tego też względu suplementacja tłuszczami omega-3 jest stosowana przy chorobach o podłożu  zapalnym.

 

Zagadnienie kwasów tłuszczowych typu omega-3 jest o tyle istotne, o ile nie ma ich zbyt dużo w diecie. A dodatkowo nadmiar kwasów omega-6 (których z kolei w diecie nie brakuje) skutkuje gorszym wykorzystaniem omega-3. Dlatego w diecie dziecka warto szczególnie pochylić się nad zawartością tych właśnie tłuszczy. Ile ich powinno być?

Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 200mg. Obejmuje to zarówno kwasy EPA, jak i DHA.

Gdzie je znajdziemy?

Najbogatszym źródłem będą tłuste ryby.  Na pierwsze miejsce wysuwa się łosoś, którego zawartość w 100g to ok. 1,8 g kwasów omega-3. Co oznacza, że jedna taka porcja zaspokaja zapotrzebowanie na 6 dni.

Poza tym bogate w ten składnik są również sardele, sardynki, śledź, makrela, a także pstrąg tęczowy i tuńczyk. W diecie dziecka staramy się jednak ograniczać produkty wędzone, czy marynowane, dlatego zawsze lepszym wyborem będzie świeża nieprzetworzona ryba, przyrządzona tuż przed podaniem.

Przy wyborze ryby także warto zwracać uwagę na jej pochodzenie. Zdecydowanie lepsze będą te dzikie, naturalnie żyjące lub też z hodowli ekologicznych. Także długość życia ryby ma znaczenie. Te większe żyją dłużej, a zatem są przez dłuższy czas eksponowane na zanieczyszczenia wód.

 

Oprócz ryb, źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych  będa także orzechy. Najbogatsze w omega-3 są orzechy włoskie, bo mają aż 9,2g w 100g produktu. Oprócz nich źródłem kwasów omega-3 będzie również olej lniany. Warto go dodawać do sałatek na zimno, czy też do koktajli owocowo-warzywnych. Nigdy natomiast nie należy poddawać go obróbce termicznej!

 

Podsumowując wszystkie wiadomości, chciałabym zwrócić uwagę, że tłuszcze są ważnym i zdrowym składnikiem diety, gdyż pełni ogrom różnych funkcji w naszym organizmie. Nie może ich zabraknąć w diecie. Ważne, aby nie był to zawsze jeden rodzaj. Warto stosować zarówno te, które są w naszej kuchni od zawsze, jak masło, które jest zdrowym produktem, zawierającym dużo dodatkowych składników odżywczych, jak i te, co niedawno dotarły do naszej kuchni, jak oliwa z oliwek. Z ostrożnością zaś polecam korzystanie z innych  olejów roślinnych, które są głównie źródłem kwasów omega-6.

 

Warto pamiętać, że tłuszcz to także dodatek poprawiający smak potraw - nieraz dzięki niemu właśnie dzieci dużo chętniej jedzą warzywa.

Data dodania: 2021-11-21 22:43:35
Data edycji: 2021-12-05 20:09:13
Ilość wyświetleń: 246

"Dzieci należy strzec jak kwiaty, które, póki są młode i delikatne, potrzebują wiele opieki"

Św. Jan Chryzostom

Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje